Skąd herbata na starym kontynencie?
Dziś herbata jest niezwykle popularnym napojem na całym świecie. Kto by się jednak spodziewał, że jej historia może być owiana różnymi tajemnicami i nieznanymi większości ciekawostkami? Pierwsze wzmianki o niej znaleźć możemy w literaturze chińskiej z piątego wieku przed Chrystusem. Według legendy, pierwszy raz herbatę wypił cesarz Shen Nung, do którego szklanki z przegotowaną wodą wpadły liście. Temu wspaniałemu napojowi w ósmym wieku poświęcono również księgę. Wspomina się tam między innymi o samej herbacie, jako roślinie oraz o właściwościach już samego naparu. Nie od dziś wiadomo, iż charakteryzuje się wieloma cechami wspomagającymi nasze zdrowie. Chociażby wydłuża młodość, chroni serce przed zawałem, a nawet obniża poziom cholesterolu. Co jest również charakterystyczne dla roślin z tej grupy? Prawie nie rusza ich czas! Najlepsza herbata opierała się wpływom czasu prawie dwa tysiąclecia. Nie dziwi więc fakt, że Polacy stoją na najniższym stopniu podium narodów spożywających herbatę najczęściej w Europie.
Do Europy bez wątpienia herbata dotarła w siedemnastym wieku. Kwestią sporną jest natomiast fakt, kto jako pierwszy ją tutaj sprowadził. Holendrzy, Portugalczycy? Jej początki na Starym Kontynencie nie należały do najłatwiejszych. Poza smakiem nic ją nie różniło od pitego na umór w Europie piwa lub miodu, Ponadto jej liście były bardzo drogie i tylko nieliczne grono mogło sobie pozwolić na taki rarytas.
Wszyscy na pewno kojarzą współcześnie herbatę z Wielką Brytanią. Na Wyspy Brytyjskie liście roślin, z których przyrządza się herbaty trafiły mniej więcej w połowie siedemnastego wieku. Wiek później napar ten zawojował serca Brytyjczyków i stał się wręcz napojem narodowym. Któż z nas nie słyszał o angielskiej porze na herbatkę, znaną jako „five o’clock”. Uważa się, iż księżna Anna zapoczątkowała ten zwyczaj. W Polsce natomiast po raz pierwszy prawdopodobnie herbatę zaparzyła żona Jana Kazimierza, jednakże to król Stanisław August Poniatowski zdołał ją rozpowszechnić.
W Azji herbata wciąż jest niebywale popularna. Praktycznie wszędzie na Dalekim Wschodzie można natknąć się na sklep z herbatami. Wyróżnić możemy wiele rodzajów herbaty, ale zdecydowanie do najpopularniejszych należy chyba herbata czarna oraz zielona i biała.
Warto tutaj również wspomnieć o nieco innym rodzaju herbaty, zwaną również czerwoną. Ma ona charakterystyczny miodowy smak. Jest to napar nietypowy, niespokrewniony z innymi rodzajami tradycyjnych herbat, jednakże niezaprzeczalnie rooibos jest czymś wartym odmiennym, wartym spróbowania. W tym napoju brak również nieodzownego przy herbacie zielonej i czarnej posmaku goryczy, pozbawiona jest również kofeiny, dzięki czemu można pić tę czerwoną herbatę bez ograniczeń nawet przed snem. W Europie znana jest mniej więcej od stu lat. Uprawiano ją niedaleko Kapsztadu, a na Starym Kontynencie zjawiła się dzięki zainteresowaniu nią Rosjanina – Benjamina Ginsberga. Można również wysnuć teorię, iż to Rosjanie jako pierwsi Europejczycy mieli kontakt z herbatą, bo już w szesnastym wieku przy okazji podboju Syberii i kontaktu z Chinami. W tym największym na świecie państwie nazywana jest ona czaj. Ale kto tak naprawdę jako pierwszy sprowadził ten fantastyczny napój do Europy pozostaje nadal kwestią wielu sporów miłośników herbaty.