Herbata czerwona czy zielona do odchudzania?

czerwona herbata

Moda na bycie fit

W życiu wielu osób przychodzi moment kiedy zapada decyzja o odchudzaniu. Dzieje się to coraz częściej przez powszechnie panujący trend „bycia fit”. Media bombardują nas ilością cudownych specyfików na szybką redukcję masy ciała. Wśród nich można wyróżnić zestawy herbat czy innych naparów ziołowych. Ale czy to rzeczywiście działa? Odpowiedz brzmi i TAK i NIE! Jeśli myślisz, że picie samej herbaty przy równoczesnym nietrzymaniu diety lub przy braku aktywności fizycznej wystarczy, to jesteś w błędzie. W ten sposób żadna herbata czerwona czy zielona nie spowoduje, że nagle stracisz zbędne kilogramy. Warto mieć świadomość, iż dobra herbata może nam znacząco ułatwić odchudzanie, ale nigdy nie powinna być głównym elementem naszej diety.

Herbata czerwona czy zielona?

Na pewno nasuwa Ci się pytanie jakie są najlepsze herbaty na odchudzanie. Otóż na rynku dostępnych jest wiele odmian. Każdy sklep z herbatami oferuje napary z najróżniejszych zakątków świata. Jednak te, które są najczęściej wybierane przy redukcji wagi to herbata zielona i czerwona. Która z nich jest lepsza? Na to pytanie ciężko jest znaleźć jednoznaczną odpowiedz. Jest to bowiem indywidualna kwestia, zależna od składowych takich jak preferencje smakowe, zapotrzebowanie na składniki odżywcze czy osobnicze właściwości organizmu. Oba gatunki herbat są polecane przez dietetyków w procesie odchudzania. Warto więc przetestować oba napary i indywidualne wybrać opcje najbardziej nam odpowiadającą. Jednak zanim przystąpimy do testowania, należy poznać właściwości obu tych napojów.

Nie tylko utrata wagi

Zielona herbata wykazuje szereg działań prozdrowotnych. Właściwości odchudzające zawdzięcza związkom chemicznym, które blokują wchłanianie się tłuszczy. To z kolei zmusza organizm do zużywania istniejącej już tkanki tłuszczowej. Poza tym napój ten przyśpiesza metabolizm i usprawnia pracę wątroby. Wśród innych pozytywnych cech można też wymienić działania przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Herbata czerwona ma nieco odmienne właściwości, wpływa bezpośrednio na jelita przyśpieszając ich perystaltykę. Picie naparu z czerwonej herbaty zalecane jest po spożyciu ciężkostrawnego, tłustego posiłku w celu ułatwienia trawienia i podkręcenia metabolizmu. Dodatkowe cechy przemawiające za korzystnym wpływem czerwonej herbaty na organizm jest wysoka zawartość mikroelementów takich jak np. cynk.