Dobra herbata czyli jaka?

dobra herbata

Cena kontra dobra herbata

Decydując się na zakup herbaty powinniśmy do niego podejść podobnie jak do innych produktów. Tu decyduje jakość i nasz indywidualny gust. Często jest tak, że jako klienci uważamy, że wysoka jakość musi być ściśle związana z wysoką ceną. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy te ogólnie pojęte zależności sprawdzają się również jeśli celem naszego zainteresowania jest dobra herbata?

Wybierz dobry sklep

Na początku powinniśmy wybrać dobry sklep z herbatami . To w takim miejscu za ladą przywita nas osoba kompetentna i pełna fachowej wiedzy. Nie bójmy się zadawać pytań. Dobry sprzedawca pytany np. o mieszanki herbaciane, ziołowe czy owocowe powinien podać nam ich pełen skład wraz z datą przydatności produktu do spożycia. Oczywiście każda dobra herbata powinna zawierać takie informacje na swoim opakowaniu. W przypadku herbat czystych powinniśmy znać kraj i region produkcji. Dlaczego? Takie wiadomości pozwolą się nieco zorientować w „herbacianym świecie”. Poza tym są one bardzo pomocne dla mniej wprawionych klientów. Pozwolą uniknąć wielu pomyłek i nietrafnych wyborów, jak na przykład zakup herbat japońskich produkowanych w Chinach (niestety takie herbaty posiadają niższą jakość).

Przechowywanie herbat

Przechowywanie herbat, to kolejny ważny aspekt przy ich wyborze. Herbata, na której zakup się decydujemy, powinna być przechowywana w odpowiedni sposób. Najczęściej są to szczelne słoje lub puszki nie przepuszczające światła. Ponadto należy zwrócić też szczególną uwagę na to czy naczynia i akcesoria używane do jej odważania są czyste i pozbawione zapachów. Nie oznacza to, że najlepsze herbaty kupimy wyłącznie na wagę. Równie dobre będą gotowe opakowania od producenta.

Czym wyróżnia się dobra herbata

Wszystko zależy od jej rodzaju. Każda herbata jest inna. Dla przykładu biała herbata produkowana jest z najmłodszych pączków liściowych. I tylko te właśnie pączki powinna zawierać. Nie mogą być one połamane. Dobrą zieloną herbatę cechuje natomiast intensywny zapach (trawiasty i roślinny). Liście powinny mieć lekki połysk. Liście bez połysku lub z lekko żółtym odcieniem sugerują, że nasza herbata nie jest świeża. W przypadku herbaty czarnej powinniśmy unikać tych, które mają słaby aromat, obce zapachy i połamane liście. Dobrej jakości herbata czarna posiada różnej wielkości liście w kolorze czarnym lub mocno ciemno-brązowym. Można też znaleźć czarne herbaty z dodatkiem pączków herbacianych (te powinny być złocisto-pomarańczowe).

Czy warto kupować zestawy herbat?

Dla osób niezdecydowanych na konkretny rodzaj herbaty, dobrym rozwiązaniem często okazują się zestawy herbat. W jednym opakowaniu znajdziemy różne gatunki herbaty od tradycyjnej earl grey po na przykład różnego rodzaju gatunki zielonej herbaty. To także doskonały pomysł na prezent, jeśli nie znamy gustu solenizanta czy solenizantki. Pamiętajmy jednak, że i tu powinniśmy kierować się przede wszystkim składem, poradą sprzedawcy, a nie wyłącznie urokiem opakowania czy ceną.