Chińska herbata – w czym podawać

chińska herbata

Chińska herbata

Tradycja picia herbaty sięga najdawniejszych czasów. Na przestrzeni wieków kraje całego świata wypracowały własne, unikatowe receptury przygotowywania tego naparu. Szczególnie wyróżnia się tutaj chińska herbata. Chociaż dziś sklep z herbatami możemy znaleźć w każdym większym centrum handlowym, to aż do XVIII wieku był to mało popularny w naszym kraju napój. Przyczyna? Nieumiejętne przyrządzanie.

Herbata zielona z Chin

Czym zatem powinna odznaczać się naprawdę dobra herbata? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak z pewnością warto zaczerpnąć wiedzy u samego źródła, skąd po dziś dzień pochodzi najlepsza herbata – czyli z ojczystych Chin. Jak powszechnie wiadomo, największą popularnością cieszy się tam herbata zielona. Już sam proces jej zaparzania stanowi w Chinach swoisty rytuał. Niezwykle istotna jest temperatura wody, odpowiednio dobrana do odmiany oraz stopnia rozdrobnienia suszu. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na czas parzenia, zależny od efektu, jaki chcemy uzyskać. Warto przy okazji wspomnieć o powszechnej praktyce odlewania pierwszego naparu – dopiero kolejne uznaje się za gotowe do picia.

Prawidłowe podanie herbaty

Niemal równie ważne, co właściwe przygotowanie, jest odpowiednie podanie napoju. Zgodnie z tradycją, gospodarz nalewa herbatę wprost z czajniczka, w którym została zaparzona. Ze względu na większą niż w przypadku jej czarnej siostry zawartość teiny, zielona herbata serwowana jest w małych filiżankach. Co ciekawe, zarówno materiał, jak i kolor naczynia odgrywają tu znaczącą rolę. Tradycyjnie, zielona chińska herbata podawana była najczęściej w seledynowych czarkach, który to kolor wspaniale podkreśla jej naturalną barwę. Niemniej atrakcyjnie prezentuje się ona w specjalnych naczyniach z przejrzystego szkła, doskonale wzmacniających i uwydatniających żywą zieleń naparu. W analogiczny sposób zaparzana i podawana może być każda odmiana zielonej herbaty – na przykład bardzo popularna herbata jaśminowa.